Łódź i kompleksowa przebudowa obiektu z lat 70-tych. Mowa oczywiście o Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego, które dzięki realizacji II etapu budowy zyskało nie tylko nowe przestrzenie, ale też bezpieczne instalacje i dodatkowe funkcjonalności. Strzelisty budynek A1 o 21 kondygnacjach, długi na 189 metrów i szeroki na 24 m, dysponuje 13 oddziałami szpitalnymi. Niższy budynek A2, o długości 195 m i szerokości ponad 110 m, na swoich 4 kondygnacjach skupia m.in. Blok Operacyjny, Izbę przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy. Kubatura skrywa łącznie 1200 pomieszczeń. Powierzchnia użytkowa budynków A1 i A2 wynosi ponad 68 000 m. kw., z czego 19 000 m. kw. to sama powierzchnia zabudowy.
O efekty prac budowlanych pytamy Marka Bućko, kierownika robót w Warbud SA : - To obiekt z historią. Inżyniersko niełatwy temat - relacjonuje. - Roboty od podziemia po dach i gros instalacji do totalnej wymiany na czynnie funkcjonującym budynku. O komfort pracy kadry medycznej i pobytu pacjentów w szpitalu musieliśmy zadbać i podczas wzmacniania w technologii CFRP istniejącej konstrukcji słupowo – ryglowej, w trakcie montażu nowej konstrukcji stalowej na dachu, i podczas prac wykończeniowych. Praca istniejących oddziałów szpitalnych nie może zostać zakłócona, co należało uwzględnić tak w fazie planowania robót, jak i stricte wykonawczej.
Mówi Artur Jeżewski, dyrektor kontraktu: - Pozwolenie na użytkowanie obiektu A1 uzyskaliśmy już na początku kwietnia. Obecnie trwają odbiory z Inwestorem oraz usuwanie usterek. Mocno zaawansowane są prace wykończeniowe na obiekcie A2. Zespół budowy koncentruje wysiłki wokół układania wykładzin, montażu sufitów podwieszonych oraz stolarki i ślusarki wewnętrznej. Postępuje montaż armatury sanitarnej i elektrycznej. Prace elewacyjne i dachowe są wykonane w około 70%.
- Jedną z ciekawszych operacji zrealizowanych na budowie podczas ostatnich tygodni, jest z pewnością podanie na dach, na odległość około 60m od krawędzi budynku, agregatu wody lodowej– relacjonuje Tomasz Lipnicki, kierownik projektu CKD II. – By bezpiecznie podnieść niemal 8-tonowy ładunek, zaangażowaliśmy żuraw kołowy Herkules o udźwigu 500t. Operacja przebiegła sprawnie.
Kluczowe przestrzenie
Kompleks szpitalny zyskał nowoczesny Blok Operacyjny z 10 salami wyposażonymi w system integracji, umożliwiający wykorzystanie szpitalnych zasobów serwerów PACS i HIS i organizację telekonferencji. Powstały tu dwie specjalistyczne strefy wprowadzania w znieczulenie oraz 11-stanowiskowa sala pooperacyjna. Pojawiła się też nowa Izba Przyjęć - z ciepłą sienią dla pojazdów zespołów ratownictwa i transportu medycznego oraz pacjentów pieszych. Strefa rejestracji ma bezpośredni dostęp do obszaru segregacji medycznej. Izbę wyposażono w obszar resuscytacyjno – zabiegowy, diagnostyki obrazowej, pracownie tomografii komputerowej i rentgenodiagnostyki, jak również pracownie endoskopowe umożliwiające wykonanie procedur diagnostyczno-terapeutycznych z zakresu laryngologii, bronchoskopii, gastroskopii i rektoskopii. Zespół gabinetów lekarskich i zabiegowych uzupełnia 10 gabinetów konsultacyjnych.
Co więcej? Mówi Marek Bućko, kierownik robót: - W obiekcie utworzono Oddziały Onkologii Ogólnej, Chirurgii Onkologicznej, Ginekologii Onkologicznej, Oddział Urologii, Medycyny Paliatywnej, Chemioterapii, Oddział Radioterapii z Zakładem Radioterapii, a także oddziały: Endokrynologii, Geriatryczny, Neurologii, Położniczy i Neonatologii. Dzięki pracom wykończeniowym w przestrzeniach, które dotąd znajdowały się w stanie surowym, w szpitalu uruchomiono nowe oddziały łóżkowe i zabiegowe, a na Oddziale Położniczym - Blok Porodowy z salami cięć cesarskich – wymienia.
Kilometry sieci
- Ogrom naszej pracy to także instalacje. Obszar wentylacji obejmuje 81 central, 1700 klap pożarowych i 25 000 m. kw. samych kanałów wentylacyjnych. Instalacja wodno-kanalizacyjna to sieć długości 8 800 mb. W obiekt wprowadziliśmy także nową instalację tryskaczową (blisko 10 000 mb), wyposażoną w 2200 tryskaczy oraz instalację gazów medycznych (1700 mb). Mamy tu pocztę pneumatyczną, klimatyzację, SUG oraz instalację wody lodowej, centralnego ogrzewania i ciepła technologicznego – komentuje M. Bućko. - Instalację chłodniczą (7 500 mb) wyposażono w 6 agregatów wody lodowej o łącznej mocy chłodniczej 2,6 Megawata. Sieć grzewcza natomiast rozciąga się na długości 5600 mb, a jej moc oscyluje wokół 3,1 Megawata. Zmiany dotyczą również elektryki i teletechniki. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie te systemy musiały być włączone w istniejące już sieci, to dowiemy się dlaczego niemal 80 % kontraktu to właśnie prace instalacyjne.
Mówi Tomasz Lipnicki: - Przebudowa szpitala zakończy etap rozproszenia jednostek medycznych na terenie Łodzi, ułatwiając mieszkańcom dostęp do większej ilości usług specjalistycznych. Kampus poszerzy spektrum możliwości diagnostycznych i badawczych, w efekcie czego, na jego terenie powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny oraz Ginekologiczno-Położniczy.