W sobotę, 1 lipca 2023 roku, w Łazienkach Królewskich uroczyście otwarto Pawilon Wolności – oryginalną instalację plenerową, będącą wyrazem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Wykonano ją z drewna, mając na uwadze nie tylko łatwość obróbki materiału, ale i aspekt ekologiczny. Okrągła forma symbolizuje jedność, solidarność, bezpieczeństwo i pokój. Wypełniające wnętrze drewnianej, ażurowej konstrukcji słoneczniki - nawiązują do żółtego koloru na ukraińskiej fladze, zaś zadaszenie z białego płótna przywołuje skojarzenia z żaglem - wyrażającym wolność. Partnerem projektu jest Warbud SA i Fundacja Warbud – Warto Pomagać.
Pawilon powołali do życia studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Projekt powstał w ramach specjalności A3 – Architektura Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia. Przez kilka tygodni studenci podzieleni na dziesięć podzespołów pracowali intensywnie nad badaniami, szkicowaniem i tworzeniem prototypów pomysłów. Rozwijali własne koncepcje architektoniczne, poszukując unikalnych rozwiązań. Finalnie, swoją pracę semestralną wykonywali pod okiem doświadczonej kadry architektów, urbanistów i konstruktorów. O jakość i precyzję robót zadbali: Sylwester Koc - Kierownik Budowy z Warbud SA oraz dwaj doświadczeni cieśle - Antoni Faron i Stanisław Pytel, na co dzień pracujący przy budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Mówi Sylwester Koc z Warbudu, kierujący pracami: - Cieszymy się, że udało nam się przekazać przyszłym architektom niezbędną wiedzę i wspólnie wybudować Pawilon Wolności. To ważne, by młodzi angażowali się w kształtowanie przestrzeni.
To wyjątkowe przedsięwzięcie jest elementem większego projektu pn. "Stawiamy", który zainicjowała prof. dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka.
Pawilon Wolności można oglądać do września 2023 r.