Warbud zwyciężył w 16. edycji konkursu Top Builder. W konkursie nagradzane są dokonania wszystkich uczestników procesu budowlanego, tj.: inwestorów, projektantów, deweloperów i generalnych wykonawców oraz dostawców rozwiązań. Zaś wyniki konkursu odzwierciedlają dynamikę rozwoju i trendy nowoczesnego budownictwa w Polsce. Przybywa innowacyjnych, zrealizowanych z sukcesem projektów będących odzwierciedleniem zrównoważonego budownictwa i architektury. Dominują rozwiązania inteligentnego, innowacyjnego i energooszczędnego budownictwa. Nagrodzone inwestycje - a wśród nich, wybudowane przez ekipę z Warbudu: Centrum Sportowo-Rekreacyjne w Płocku - budują wysoką jakość miejskiej przestrzeni.
Uroczystość rozdania nagród miała miejsce 9 maja 2024 r. w siedzibie SARP w Warszawie przy ul. Foksal 2 w Pałacu Zamojskich. Na gali, załogę budowy reprezentowali Panowie: Mariusz Ruszowski i Marcin Krzykwa z Warbudu.
Mariusz Ruszowski odbierając statuetkę powiedział: - Serdecznie dziękujemy kapitule za przyznanie tego wyróżnienia. To była niecodzienna i niezwykle trudna inwestycja. Nie dość, że realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, to dodatkowo jej zakres: „sfinansuj, zaprojektuj, wybuduj i częściowo wyposaż”, postawił przed nami zadanie zorganizowania i skoordynowania wszystkich czynności projektowo – realizacyjnych wraz z uzyskaniem wszystkich uzgodnień i pozwoleń w bardzo wymagającym terminie 35 miesięcy. Ci z Państwa, którzy prowadzili realizację w podobnej formule znają doskonale te trudności, gdy zadanie zaczyna się od czystej kartki papieru, a po 3 latach możemy podziwiać wspaniały obiekt. Ponadto projekt został przeprowadzony w technologii BIM na wszystkich znanych nam poziomach, co znacznie ułatwiło procesy projektowe, komunikacyjne, międzybranżowe, jak również sam proces akceptacji Zamawiającego w przestrzeni wirtualnej.
Na zdjęciu: Mariusz Ruszowski Z-ca Dyrektora Oddziału Budownictwa Medycznego, Warbud.
Kilka zdań o zwycięskim obiekcie:
Centrum Sportowo - Rekreacyjne w Płocku jest obiektem unikalnym na skalę regionu. Zarówno pod kątem oferowanych w nim atrakcji, jak i skomplikowania projektu i zainstalowanych tutaj nowoczesnych systemów i rozwiązań. W strefie wodnej usytuowanej na parterze znajduje się sześciotorowy basen sportowy (25m x 16m), basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie z wodnymi atrakcjami (600m² powierzchni lustra wody), a także czterotorowy basen do nauki pływania (10m x 15m), brodzik dla dzieci z wodnymi atrakcjami, plac zabaw na plaży basenowej oraz wanna z hydromasażem w części basenowej a także 3 dodatkowe wanny w części saun. Elementem, który dodaje nietuzinkowego klimatu owej strefie jest akwarium usytuowane pomiędzy strefą saun i strefą basenów.
Projekt wyróżnia nie tylko sposób wykonania i eksploatacji, ale przede wszystkim metoda projektowania. Cały cykl życia projektu odbywał się w środowisku BIM, umożliwiającym odzwierciedlenie postępów faktycznie wykonanych prac bezpośrednio na trójwymiarowym modelu. W fazie koncepcji powstał model BIM, który był podstawą do dalszych prac związanych z projektowaniem, realizacją a także eksploatacją. W przypadku płockiego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego finalnym produktem jest model BIM 7D, co oznacza, że model powykonawczy obiektu zawiera komplet danych informacyjnych oraz geometrycznych niezbędnych do prawidłowego zarządzania budynkiem na etapie eksploatacji. Formuła Partnerstwa Publiczno – Prywatnego pozwoliła zaprojektować, wybudować i wyposażyć ten obiekt bez obciążania budżetu Partnera Publicznego, jakim jest Gmina – Miasto Płock. Dzięki takiemu rozwiązaniu Partner Prywatny, spółka Warbud PPP 4 Sp. z o.o. całkowicie sfinansowała i zrealizowała fazę projektową oraz wykonawczą, a także jest odpowiedzialna za dwudziestoletnie utrzymanie i zarządzanie obiektem, zaś Partner Publiczny spłaca w tym okresie raty tej inwestycji.