Złotą statuetkę i tytuł „Budowa Roku 2022” odebrali Paweł Kiwak, Kierownik Projektu i Maciej Kurowski, Kierownik Budowy. Przyznana Warbudowi nagroda jest uhonorowaniem 33– miesięcznej pracy naszej kadry i jednocześnie potwierdzeniem, iż nasza realizacja znalazła się w gronie najlepszych inwestycji ubiegłego roku.
Uroczysta gala miała miejsce 19 września w Warszawie. Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, podczas uroczystości zwróciła uwagę, aby upamiętniać wszystkich twórców dzieł budowlanych, które służą społeczeństwu. Inżynierowie i cała brać budowlana to przecież twórcy cywilizacji. – Życzę Wam, abyście pozostali na długo w pamięci następców i użytkowników – zakończyła swoje wystąpienie do licznie zgromadzonych gości p. Mańkiewicz-Cudny.
Konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa od 33 lat cieszy się uznaniem branży. Budowlane Oskary przyznawane są bowiem przez środowisko, w którym się działa. A jest ono naprawdę wymagające. Ocenie podlegają jakość robót, technologia rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych i ich nowoczesność, organizacja procesu budowlanego oraz finansowanie przedsięwzięcia, a także wpływ inwestycji na środowisko.
Kilka zdań o zwycięskim obiekcie
Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" to obiekt, którego forma architektoniczna nawiązuje kształtem do orbity lub helisy DNA. Eliptyczną sylwetkę uzyskano dzięki precyzyjnemu montażowi elementów stalowej konstrukcji, z których każdy był różny od sąsiedniego: inny kąt nachylenia, spójna linia. To właśnie ich układ sprawia, że obiekt jest tak atrakcyjny wizualnie. Łącznie w budynku Centrum wbudowano około 106 t stali. Za sprawą świetlika umieszczonego w centralnej i zarazem szczytowej części konstrukcji, do wnętrza jednoprzestrzennego kolistego lobby wpada światło dzienne, oświetlając ekspozycje. Obiekt dysponuje tarasem widokowym położonym na wysokości powyżej 17 m. To stąd odwiedzający mogą obserwować położony w sąsiedztwie Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka. Bardzo ważna jest funkcja edukacyjna PCN "Łukasiewicz", która inspiruje, rozwija, zachęca do eksperymentowania, stawiania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Nie tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale i goście z całej Polski mogą tego doświadczyć. Misją Centrum jest pokazanie świata w trzech obszarach: My-ludzie”, „Świat wokół nas” oraz „Nasza cywilizacja”. Na terenie czterokondygnacyjnego obiektu – 3 kondygnacje nadziemne i podziemna – znajduje się blisko 200 interaktywnych eksponatów. Ponad 3 tys. m2 powierzchni to przestrzeń wystawiennicza. Kubatura budynku wynosi ponad 39 tys. m3.