Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – wspólny załącznik do umowy sygnatariuszy z firmami podwykonawczymi
Prezesi firm – sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie podpisali 25 maja br. „Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy”. Dokument opisuje oczekiwania generalnych wykonawców wobec firm podwykonawczych w zakresie przestrzegania przez nich wymagań dotyczących bezpieczeństwa.
„Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy” stanowią załącznik do umowy pomiędzy generalnymi wykonawcami a ich partnerami biznesowymi – firmami podwykonawczymi. Ujednolicają zapisy umowne dla wszystkich sygnatariuszy Porozumienia. Stanowią element umowy pomiędzy zlecającym a wykonawcą i zobowiązują tego ostatniego do organizowania i prowadzenia robót w sposób gwarantujący bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w tym do zapewnienia środków i materiałów niezbędnych dla bezpiecznego wykonania powierzonych zadań.
Ponadto, nakładają na firmy podwykonawcze obowiązek współdziałania z sygnatariuszami Porozumienia w zakresie BHP - zarówno podczas przygotowania, jak i realizowania budowy.
Podpisane przez siedmiu generalnych wykonawców „Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy” zostały opracowane na podstawie przepisów polskiego prawa oraz wewnętrznych procedur bezpieczeństwa sygnatariuszy Porozumienia. Wiele firm podwykonawczych współpracuje z kilkoma generalnymi wykonawcami. Ujednolicenie dokumentacji na temat BHP, używanej we współpracy między firmami, pomoże w budowaniu jednolitych standardów pracy na polskich budowach.
Misją Porozumienia jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia poziomu kultury bezpieczeństwa pracy na placach budów, a celem wyeliminowanie wypadków w branży budowlanej. W marcu 2011 r. sygnatariusze Porozumienia określili zasady współpracy z partnerami biznesowymi – firmami podwykonawczymi, z którymi realizujemy kontrakty. Podpisane „Standardy minimalnych wymagań” obejmują warunki, w jakich odbywa się praca oraz zasady związane ze szkoleniem pracowników.
Działalność Porozumienia wspiera Państwowa Inspekcja Pracy, a jego pracom w 2012 roku przewodniczy Skanska, która sprawuje roczną prezydencję. Grupa jest otwarta dla innych przedstawicieli branży budowlanej w Polsce. Przez wspólne działania chce doprowadzić do znaczącej poprawy bezpieczeństwa na polskich budowach.