Razem bezpiecznie - spotkanie uczestników Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
20 października br. w Warszawie odbyło się ważne spotkanie siedmiu generalnych wykonawców sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, zawartego w sierpniu ubiegłego roku.
Przypomnijmy, iż to niezwykle istotne dla poprawy bezpieczeństwa w naszej branży porozumienie podpisały spółki: Warbud, Skanska, Bilfinger Berger Budownictwo, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa oraz Polimex Mostostal. Projekt wspiera Główny Inspektorat Pracy oraz Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Grupa jest otwarta dla firm budowlanych w Polsce.
Misją Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest podniesienie kultury bezpieczeństwa pracy na taki poziom, aby w efekcie zredukować liczbę wypadków, w szczególności śmiertelnych.
Branża budowlana jest jedną z najbardziej niebezpiecznych branż w Polsce, co roku śmierć na polskich budowach ponosi średnio 120 osób. W niechlubnej statystyce budownictwo zajmuje, drugą po przemyśle, pozycję w rocznej liczbie wypadków śmiertelnych. Brak odpowiednich kwalifikacji, nieprzestrzeganie zasad BHP, oszczędzanie na zabezpieczeniach - to wszystko powoduje, że rocznie w budownictwie dochodzi do ok. 120 śmiertelnych wypadków. W 2008 roku na polskich budowach zginęło 127 osób, w 2009 - 117, a w 2010 roku - 112. To kilkakrotnie więcej niż w górnictwie, które w powszechnym odczuciu jest uważane za najbardziej niebezpieczną gałąź przemysłu.
Co druga ofiara śmiertelna na budowie to pracownik ze stażem pracy nieprzekraczającym trzech miesięcy. Budowlańcy najczęściej giną wskutek upadku z wysokości, od uderzenia spadającym przedmiotem lub przygniecenia. Bardzo niebezpieczne są też prace w wykopach ze względu na ryzyko przygniecenia ziemią. W ubiegłym roku w wypadku na budowie internatu sportowego w Zakopanem zginęło trzech młodych ludzi, w tym dwóch braci. Najmłodszy miał 18 lat, najstarszy - 22. Wszyscy byli zatrudnieni na próbę. Chcieli dorobić w czasie wakacji.
Dotarcie z programem poprawy bezpieczeństwa na polskich budowach do tak szerokiej grupy, jak podwykonawcy, małe firmy budowlane, media i społeczeństwo wymaga wspólnego stanowiska i porozumienia ponad podziałami. Dlatego sygnatariusze Porozumienia opracowali spójne standardy dla podwykonawców, będące czynnikiem decydującym o współpracy z daną firmą.
Na spotkanie oprócz przedstawicieli zarządów spółek - sygnatariuszy Porozumienia zaproszeni zostali sympatycy i orędownicy idei bezpieczeństwa w budownictwie, media oraz duża grupa podwykonawców. Decyzją członków Porozumienia, każdy generalny wykonawca zobowiązany jest do objęcia rocznej prezydencji tj. wzięcia na siebie roli inicjatora cyklu spotkań w całym kraju, propagatora, niejako strażnika wdrożeń zapisów wynikających z przyjętego Porozumienia, w naszych spółkach. Jako pierwsza podjęła się tego zadania Skanska S.A.
Korzystamy ze sprawdzonych wzorców
Wzorem dla działań Porozumienia jest Wielka Brytania. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii liczba wypadków śmiertelnych wynosiła około 120 rocznie, podobnie jak obecnie w Polsce. Największe działające na rynku brytyjskim firmy budowlane powołały Grupę Generalnych Wykonawców, która zrzeszała 23 firmy mające 35 procentowy udział w rynku. Nadrzędnymi celami Grupy było zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych, co roku o 10% oraz zapewnienie w pełni wykwalifikowanej siły roboczej w ciągu trzech lat. Cel został osiągnięty – w ciągu dziesięciu lat liczba śmiertelnych wypadków na brytyjskich budowach spadła o połowę.
Razem bezpiecznie - jeden wspólny głos branży budowlanej w Polsce, bo w ostatecznym rozrachunku stawką jest ludzkie życie!